Vishay/BCcomponents MRS25000C2204FCT00
MRS25000C2204FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2204FCT00
Brief Description
RES 2.2M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2204FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2204FCT00
QUANTITY
MRS25000C2204FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2204FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2204FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2204FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2204FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2204FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2204FCT00
Crystal 19.6608MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 64K 44-TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf