Vishay/BCcomponents MRS25000C2208FRP00
MRS25000C2208FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2208FRP00
Brief Description
RES 2.2 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2208FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2208FRP00
QUANTITY
MRS25000C2208FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2208FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2208FRP00
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2208FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2208FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2208FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2208FRP00
IC MULTIPLEXER 4X1 20TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSMITTER HDMI 100-TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
PROX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf