Vishay/BCcomponents MRS25000C2261FRP00
MRS25000C2261FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2261FRP00
Brief Description
RES 2.26K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2261FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2261FRP00
QUANTITY
MRS25000C2261FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2261FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2261FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2261FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2261FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2261FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2261FRP00
FIXED IND 56UH 930MA 190 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
DIODE 15A 600V SGL BRIDGE 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
CAP 1F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 945MA 140 MOHM datasheet.pdf