NKK Switches YB15WCKW01-5D12-JD
YB15WCKW01-5D12-JD picture photo
Mfg. Part Number
YB15WCKW01-5D12-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WCKW01-5D12-JD.pdf
Availability of YB15WCKW01-5D12-JD
QUANTITY
YB15WCKW01-5D12-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WCKW01-5D12-JD
Internal Part NumberEIS-YB15WCKW01-5D12-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WCKW01-5D12-JD
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WCKW01-5D12-JD
Related LinksYB15WCKW0, YB15WCKW01-5D12-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WCKW01-5D12-JD Details Description
Related parts for YB15WCKW01-5D12-JD
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 50POS datasheet.pdf
CONN DR MALE 10POS GRAY datasheet.pdf
SENSOR PRES 300PSI GAUGE datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 ASYNC 32LCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H M34 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 2.4UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf