Vishay/BCcomponents MRS25000C2268FCT00
MRS25000C2268FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2268FCT00
Brief Description
RES 2.26 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2268FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2268FCT00
QUANTITY
MRS25000C2268FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2268FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2268FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2268FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2268FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2268FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2268FCT00
FITTING RA T70 RACEWAY WHITE datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 430 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN 12VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO FLANGE 200V datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 240RDIMM datasheet.pdf
RP6V2 WIFI MODULE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf