Vishay/BCcomponents MRS25000C2550FRP00
MRS25000C2550FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2550FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2550FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2550FRP00
QUANTITY
MRS25000C2550FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2550FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2550FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2550FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2550FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2550FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2550FRP00
MOSFET P-CH 60V 18A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CMC WIRE CAP 32POS datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC AMP DGTL INPUT DHT WLP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.62UF RADIAL datasheet.pdf