Vishay/BCcomponents MRS25000C2550FRP00
MRS25000C2550FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2550FRP00
Brief Description
RES 255 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2550FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2550FRP00
QUANTITY
MRS25000C2550FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2550FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2550FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2550FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2550FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2550FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2550FRP00
IC ADC 12BIT W/REF W/CLK 24TSSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 55W 12VIN 10A SGL SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CABLE RIBBON SKT 2MM 26POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf