Tamura TS1608-6R8M
TS1608-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
TS1608-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
TS1608-6R8M.pdf
Availability of TS1608-6R8M
QUANTITY
TS1608-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1608-6R8M
Internal Part NumberEIS-TS1608-6R8M
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1608-6R8M
Related LinksTS160, TS1608-6R8M Datasheet, Tamura Distributor
TS1608-6R8M Details Description
Related parts for TS1608-6R8M
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP GOLD 6CKT datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 7' OPEN END datasheet.pdf
IC REG PUSH-PULL ISO ADJ 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
MICRO 15 F 3" YEL JACKS LP datasheet.pdf