Vishay/BCcomponents MRS25000C2618FCT00
MRS25000C2618FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2618FCT00
Brief Description
RES 2.61 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2618FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2618FCT00
QUANTITY
MRS25000C2618FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2618FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2618FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2618FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2618FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2618FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2618FCT00
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS R/A datasheet.pdf