Vishay/BCcomponents MRS25000C3241FCT00
MRS25000C3241FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3241FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3241FCT00.pdf
Availability of MRS25000C3241FCT00
QUANTITY
MRS25000C3241FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3241FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3241FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3241FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3241FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3241FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C3241FCT00
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 5% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
OPTO SENSOR CLM 5MM SLOT NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 4 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf