Vishay/BCcomponents MRS25000C3749FCT00
MRS25000C3749FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3749FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3749FCT00.pdf
Availability of MRS25000C3749FCT00
QUANTITY
MRS25000C3749FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3749FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3749FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3749FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3749FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3749FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C3749FCT00
RES 470 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf