Vishay/BCcomponents MRS25000C3833FCT00
MRS25000C3833FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3833FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3833FCT00.pdf
Availability of MRS25000C3833FCT00
QUANTITY
MRS25000C3833FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3833FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3833FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3833FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3833FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3833FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C3833FCT00
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CBL 30POS 0.5MM JMPR TYPE A 5" datasheet.pdf
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf