Vishay/BCcomponents MRS25000C4870FC100
MRS25000C4870FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C4870FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C4870FC100.pdf
Availability of MRS25000C4870FC100
QUANTITY
MRS25000C4870FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C4870FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C4870FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C4870FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C4870FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C4870FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C4870FC100
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 350W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 2 ANALOG 2 SS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 1MM 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE 40POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf