Vishay/BCcomponents MRS25000C4870FC100
MRS25000C4870FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C4870FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C4870FC100.pdf
Availability of MRS25000C4870FC100
QUANTITY
MRS25000C4870FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C4870FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C4870FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C4870FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C4870FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C4870FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C4870FC100
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC FLD/FACTORY PROG SSCLK 8TSSOP datasheet.pdf
CAP 2F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf