Vishay/BCcomponents MRS25000C5103FCT00
MRS25000C5103FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5103FCT00
Brief Description
RES 510K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5103FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5103FCT00
QUANTITY
MRS25000C5103FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5103FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5103FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5103FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5103FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5103FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5103FCT00
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 31A TO-262 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
MICRO 9C S /11 WHT 36" datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf