Vishay/BCcomponents MRS25000C5361FCT00
MRS25000C5361FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5361FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.36K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5361FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5361FCT00
QUANTITY
MRS25000C5361FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5361FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5361FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5361FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5361FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5361FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5361FCT00
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
2.5SIGNALD/LOCKCAPHSG10P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf