Vishay/BCcomponents MRS25000C5601FCT00
MRS25000C5601FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5601FCT00
Brief Description
RES 5.6K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5601FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5601FCT00
QUANTITY
MRS25000C5601FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5601FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5601FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5601FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5601FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5601FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5601FCT00
CONN RECEPT 6POS 3MM VERT DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2733Y datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 3MSPS 8MSOP datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SL 5.08/03/135B 3.2SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf