Vishay/Dale RWR89N4750FRB12
RWR89N4750FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N4750FRB12
Brief Description
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N4750FRB12.pdf
Availability of RWR89N4750FRB12
QUANTITY
RWR89N4750FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N4750FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N4750FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N4750FRB12
Related LinksRWR89N4, RWR89N4750FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N4750FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N4750FRB12
CONN HEADER 80POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUNDLE RETAINER datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
INDUCT COM MODE EMI 500KHZ 2.2MH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf