Vishay/BCcomponents MRS25000C5901FCT00
MRS25000C5901FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5901FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5901FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5901FCT00
QUANTITY
MRS25000C5901FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5901FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5901FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5901FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5901FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5901FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5901FCT00
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED BLUE 24V 16MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 9POS PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 8X1/2X3" 5A MED datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 9/16" datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf