Vishay/BCcomponents MRS25000C5909FCT00
MRS25000C5909FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5909FCT00
Brief Description
RES 59 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5909FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5909FCT00
QUANTITY
MRS25000C5909FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5909FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5909FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5909FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5909FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5909FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5909FCT00
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 49A 1.38 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 35POS datasheet.pdf
CARD GUIDE INSERT 6.0" 0.102" BK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf