Vishay/BCcomponents MRS25000C6043FCT00
MRS25000C6043FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C6043FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C6043FCT00.pdf
Availability of MRS25000C6043FCT00
QUANTITY
MRS25000C6043FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C6043FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C6043FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C6043FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C6043FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C6043FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C6043FCT00
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 8.66"LX4.06"W datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.05% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf