Vishay/BCcomponents MRS25000C7159FRP00
MRS25000C7159FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C7159FRP00
Brief Description
RES 71.5 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C7159FRP00.pdf
Availability of MRS25000C7159FRP00
QUANTITY
MRS25000C7159FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C7159FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C7159FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C7159FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C7159FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C7159FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C7159FRP00
IC SUPRVSR 5K PULLUP 4.85V 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM GND 35MM WM GN/YL datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 56TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 100PS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 2TN/110 AR UC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 277VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf