Vishay/BCcomponents MRS25000C8201FCT00
MRS25000C8201FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8201FCT00
Brief Description
RES 8.2K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8201FCT00.pdf
Availability of MRS25000C8201FCT00
QUANTITY
MRS25000C8201FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8201FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8201FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8201FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8201FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8201FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C8201FCT00
FIXED IND 2.2UH 12A 6 MOHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 450MA 550 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 12S datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf