Vishay/BCcomponents MRS25000C8252FCT00
MRS25000C8252FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8252FCT00
Brief Description
RES 82.5K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8252FCT00.pdf
Availability of MRS25000C8252FCT00
QUANTITY
MRS25000C8252FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8252FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8252FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8252FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8252FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8252FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C8252FCT00
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SMART CARD READER 32HVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 6"W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf