Vishay/BCcomponents MRS25000C8870FRP00
MRS25000C8870FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8870FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8870FRP00.pdf
Availability of MRS25000C8870FRP00
QUANTITY
MRS25000C8870FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8870FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8870FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8870FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8870FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8870FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C8870FRP00
IDC CABLE - MSC34K/MC34G/MPL34K datasheet.pdf
CONN RING TONG TERM #1/2 2/0AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .102M 35POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf