Vishay/BCcomponents MRS25000C9109FC100
MRS25000C9109FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C9109FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C9109FC100.pdf
Availability of MRS25000C9109FC100
QUANTITY
MRS25000C9109FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C9109FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C9109FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C9109FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C9109FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C9109FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C9109FC100
FIXED IND 4.7UH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 6.3V 20% 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf