Vishay/BCcomponents MRS25000C9763FCT00
MRS25000C9763FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C9763FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 976K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C9763FCT00.pdf
Availability of MRS25000C9763FCT00
QUANTITY
MRS25000C9763FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C9763FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C9763FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C9763FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C9763FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C9763FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C9763FCT00
FIXED IND 2.2UH 320MA 900 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
COMMERCIAL 2100 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf