Bel Fuse Inc. MRT 80-BULK-SHORT
MRT 80-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRT 80-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 80MA 250/277V RADIAL
Datasheet Download
MRT 80-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRT 80-BULK-SHORT
QUANTITY
MRT 80-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRT 80-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRT 80-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRT
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating80mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.01
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance3.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRT 80-BULK-SHORT
Related LinksMRT 80-B, MRT 80-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRT 80-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRT 80-BULK-SHORT
IC CLK BUFFER 1:4 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 10POS DUAL PANL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 9POS FLANGE MNT datasheet.pdf
KIT 30M LASERWIRE SFP+ datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 64POS .085 IDC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 900MA 45 MOHM datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf