E-Switch MS0850502F050V2A
MS0850502F050V2A picture photo
Mfg. Part Number
MS0850502F050V2A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW SNPACT MIN 5A SPDT LFTAN PCB
Datasheet Download
MS0850502F050V2A.pdf
Availability of MS0850502F050V2A
QUANTITY
MS0850502F050V2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS0850502F050V2A
Internal Part NumberEIS-MS0850502F050V2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMS Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesMS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque50gf
Release Force20gf
Pretravel0.150" (3.8mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.358" (9.1mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS0850502F050V2A
Related LinksMS085050, MS0850502F050V2A Datasheet, E-Switch Distributor
MS0850502F050V2A Details Description
Related parts for MS0850502F050V2A
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
IC 12-BIT 4-CH SERIAL A/D 16SOIC datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .080A RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS R/A .155" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 22POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf