E-Switch MS085R100F295P1A
MS085R100F295P1A picture photo
Mfg. Part Number
MS085R100F295P1A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION LIMIT
Datasheet Download
MS085R100F295P1A.pdf
Availability of MS085R100F295P1A
QUANTITY
MS085R100F295P1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS085R100F295P1A
Internal Part NumberEIS-MS085R100F295P1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelMS085yy00FyyyP1A.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesMS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque295gf
Release Force55gf
Pretravel0.043" (1.1mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.335" (8.5mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS085R100F295P1A
Related LinksMS085R10, MS085R100F295P1A Datasheet, E-Switch Distributor
MS085R100F295P1A Details Description
Related parts for MS085R100F295P1A
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SW 20A HINGE ROLLER LEVER 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 130A 8SON datasheet.pdf
HDM 9EMPO110F140F K datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf