3M 951125-4620-AR-TP
951125-4620-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
951125-4620-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 25POS 2MM R/A SMD
Datasheet Download
951125-4620-AR-TP.pdf
Availability of 951125-4620-AR-TP
QUANTITY
951125-4620-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 951125-4620-AR-TP
Internal Part NumberEIS-951125-4620-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package204
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series951
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.175" (4.45mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951125-4620-AR-TP
Related Links951125-4, 951125-4620-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
951125-4620-AR-TP Details Description
Related parts for 951125-4620-AR-TP
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC FILTER RECON VID 8-TDFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
QF50 SRF DIN 41651 STD 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf