Vishay/Dale RNC60J8873BSB14
RNC60J8873BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8873BSB14
Brief Description
RES 887K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8873BSB14.pdf
Availability of RNC60J8873BSB14
QUANTITY
RNC60J8873BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8873BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J8873BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8873BSB14
Related LinksRNC60J8, RNC60J8873BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8873BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J8873BSB14
JUMPER-H9992TR/1853 BR/X 3" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
102MCE-SC-15-MDR; MDR OPT datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
COMFORT GRIP GLOVE CUT RES M datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf