E-Switch MS085R105F040V2A
MS085R105F040V2A picture photo
Mfg. Part Number
MS085R105F040V2A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION LIMIT
Datasheet Download
MS085R105F040V2A.pdf
Availability of MS085R105F040V2A
QUANTITY
MS085R105F040V2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS085R105F040V2A
Internal Part NumberEIS-MS085R105F040V2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelMS085yy05FyyyV2A.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesMS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque40gf
Release Force20gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.587" (14.9mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS085R105F040V2A
Related LinksMS085R10, MS085R105F040V2A Datasheet, E-Switch Distributor
MS085R105F040V2A Details Description
Related parts for MS085R105F040V2A
IC MONITOR RESET 2.18V SC-70-3 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 64KSPS SAR 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
CONN EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf