Amphenol Aerospace Operations MS17344R16C10SX
MS17344R16C10SX picture photo
Mfg. Part Number
MS17344R16C10SX
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS17344R16C10SX.pdf
Availability of MS17344R16C10SX
QUANTITY
MS17344R16C10SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17344R16C10SX
Internal Part NumberEIS-MS17344R16C10SX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17344R16C10SX
Related LinksMS17344, MS17344R16C10SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS17344R16C10SX Details Description
Related parts for MS17344R16C10SX
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT323-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE ETHERNET M12/RF45 0.3M datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf