Amphenol Industrial MS17348R16C12P
MS17348R16C12P picture photo
Mfg. Part Number
MS17348R16C12P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 1POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS17348R16C12P.pdf
Availability of MS17348R16C12P
QUANTITY
MS17348R16C12P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17348R16C12P
Internal Part NumberEIS-MS17348R16C12P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-22992
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert16-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17348R16C12P
Related LinksMS17348, MS17348R16C12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS17348R16C12P Details Description
Related parts for MS17348R16C12P
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU ARM 64KB FLASH MEM 100-LFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 23POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
300 MHz, 32 ] 16 Buffered Analog Crosspoint Switch IC datasheet.pdf