ITT Cannon, LLC MS2518316S-1P
MS2518316S-1P picture photo
Mfg. Part Number
MS2518316S-1P
Brief Description
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS2518316S-1P.pdf
Availability of MS2518316S-1P
QUANTITY
MS2518316S-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS2518316S-1P
Internal Part NumberEIS-MS2518316S-1P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS2518316S-1P
Related LinksMS2518, MS2518316S-1P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS2518316S-1P Details Description
Related parts for MS2518316S-1P
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.7A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
HDM 72 POS. END WALL BACKPLANE datasheet.pdf
0402 L-SER CAP & IND (CHIP) KIT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf