Amphenol Aerospace Operations MS27466E15F15S
MS27466E15F15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E15F15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466E15F15S.pdf
Availability of MS27466E15F15S
QUANTITY
MS27466E15F15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E15F15S
Internal Part NumberEIS-MS27466E15F15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E15F15S
Related LinksMS27466, MS27466E15F15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E15F15S Details Description
Related parts for MS27466E15F15S
IC MPU 16-BIT 5V 16MHZ 80-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 320MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 90MA 20 OHM TH datasheet.pdf
10 SIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
RCPT HSG SGL V0 NAT 05 CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
16000UF 25V 25.4X92.08 85C AXI datasheet.pdf