ITT Cannon, LLC MS27466E15F18S
MS27466E15F18S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E15F18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466E15F18S.pdf
Availability of MS27466E15F18S
QUANTITY
MS27466E15F18S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E15F18S
Internal Part NumberEIS-MS27466E15F18S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E15F18S
Related LinksMS27466, MS27466E15F18S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS27466E15F18S Details Description
Related parts for MS27466E15F18S
IC DAC 8BIT QUAD R-R 10WSON datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
NEOPRENE 4/10 YD datasheet.pdf
L7-15R INSERT ASSY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 4-PLEX datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOD123 datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 19MM datasheet.pdf