Amphenol Aerospace Operations MS27466E25F43S
MS27466E25F43S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E25F43S
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466E25F43S.pdf
Availability of MS27466E25F43S
QUANTITY
MS27466E25F43S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E25F43S
Internal Part NumberEIS-MS27466E25F43S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E25F43S
Related LinksMS27466, MS27466E25F43S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E25F43S Details Description
Related parts for MS27466E25F43S
IC MPU RESET CIRC 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 75A SOT-227B datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 95MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf