Amphenol Aerospace Operations MS27466P13A35S
MS27466P13A35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466P13A35S
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466P13A35S.pdf
Availability of MS27466P13A35S
QUANTITY
MS27466P13A35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466P13A35S
Internal Part NumberEIS-MS27466P13A35S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466P13A35S
Related LinksMS27466, MS27466P13A35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466P13A35S Details Description
Related parts for MS27466P13A35S
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 10NS 28TSOP datasheet.pdf
VINCO TOUCH-KEY SHIELD datasheet.pdf
2MM MINI50 VERT HDR 8POS BLACK datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
3+3 WAY EXT WALL MALE CRIMP datasheet.pdf
IC ECONOSILLATOR 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf