TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T11B35HC
MS27466T11B35HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11B35HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T11B35HC.pdf
Availability of MS27466T11B35HC
QUANTITY
MS27466T11B35HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11B35HC
Internal Part NumberEIS-MS27466T11B35HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11B35HC
Related LinksMS27466, MS27466T11B35HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T11B35HC Details Description
Related parts for MS27466T11B35HC
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 16LLP datasheet.pdf
FILTER RFI POWER LINE .250 3A datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 6V datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.28A 32 MOHM datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 12"WIRE datasheet.pdf