TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T11B35PB-LC
MS27466T11B35PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11B35PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN
Datasheet Download
MS27466T11B35PB-LC.pdf
Availability of MS27466T11B35PB-LC
QUANTITY
MS27466T11B35PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11B35PB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T11B35PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11B35PB-LC
Related LinksMS27466T1, MS27466T11B35PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T11B35PB-LC Details Description
Related parts for MS27466T11B35PB-LC
IC REG BOOST 12V 0.2A 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.47UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/09/180G 1.5 BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf