Souriau Connection Technology MS27466T11B35PDL
MS27466T11B35PDL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T11B35PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS27466T11B35PDL.pdf
Availability of MS27466T11B35PDL
QUANTITY
MS27466T11B35PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T11B35PDL
Internal Part NumberEIS-MS27466T11B35PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T11B35PDL
Related LinksMS27466T, MS27466T11B35PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T11B35PDL Details Description
Related parts for MS27466T11B35PDL
RES 3.9M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 3.3V LP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf