TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T13F4BC
MS27466T13F4BC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T13F4BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT
Datasheet Download
MS27466T13F4BC.pdf
Availability of MS27466T13F4BC
QUANTITY
MS27466T13F4BC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T13F4BC
Internal Part NumberEIS-MS27466T13F4BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T13F4BC
Related LinksMS27466, MS27466T13F4BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T13F4BC Details Description
Related parts for MS27466T13F4BC
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ANTENNA HORN 1GHZ - 18GHZ datasheet.pdf
SENS PROX M8 4MM DC2W-NC datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 125E 15.5KV BOL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
24 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CABLE FLOAT HORZ SPDT C/O 10A datasheet.pdf