Vishay/Vitramon VJ0402D1R6BXBAJ
VJ0402D1R6BXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6BXBAJ
Brief Description
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6BXBAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R6BXBAJ
QUANTITY
VJ0402D1R6BXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6BXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6BXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6BXBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6BXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6BXBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R6BXBAJ
FIXED IND 2.2MH 160MA 7.56 OHM datasheet.pdf
TRIAC 1.2KV 16A TO220AB datasheet.pdf
RES 768K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE 1200A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.005" 3MM 2LD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 25UH 500MA SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 50A TO240AA datasheet.pdf