Amphenol Aerospace Operations MS27466T15B35SB
MS27466T15B35SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15B35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T15B35SB.pdf
Availability of MS27466T15B35SB
QUANTITY
MS27466T15B35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15B35SB
Internal Part NumberEIS-MS27466T15B35SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15B35SB
Related LinksMS27466, MS27466T15B35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T15B35SB Details Description
Related parts for MS27466T15B35SB
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 900MA 320 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.5A 6-WDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 145.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
POT 3.5K OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.75-3.63V 18W datasheet.pdf
LED 3MM 1POS GREEN DIFF RA SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf