TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15F18P-LC
MS27466T15F18P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F18P-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
MS27466T15F18P-LC.pdf
Availability of MS27466T15F18P-LC
QUANTITY
MS27466T15F18P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F18P-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F18P-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F18P-LC
Related LinksMS27466T, MS27466T15F18P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15F18P-LC Details Description
Related parts for MS27466T15F18P-LC
LED 7SEG 4" SGL 635NM RED CC datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIPLEXER 2.4/5GHZ WLAN datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TXRX XFP SGL 10.5GB/S 850NM datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 8COL datasheet.pdf