Bourns Inc. CR1206-FX-12R1ELF
CR1206-FX-12R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-12R1ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-12R1ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-12R1ELF
QUANTITY
CR1206-FX-12R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-12R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-12R1ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-12R1ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-12R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-12R1ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-12R1ELF
CONN PLUG 80POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRVR 2.5V 28TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS DL BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 45V 8A datasheet.pdf