Amphenol Aerospace Operations MS27466T15F19S
MS27466T15F19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T15F19S.pdf
Availability of MS27466T15F19S
QUANTITY
MS27466T15F19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F19S
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F19S
Related LinksMS27466, MS27466T15F19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T15F19S Details Description
Related parts for MS27466T15F19S
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU ARM9 32KB ROM 208PQFP datasheet.pdf
RES 120K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf