TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15F97JC
MS27466T15F97JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15F97JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T15F97JC.pdf
Availability of MS27466T15F97JC
QUANTITY
MS27466T15F97JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15F97JC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15F97JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15F97JC
Related LinksMS27466, MS27466T15F97JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15F97JC Details Description
Related parts for MS27466T15F97JC
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .053"L datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DSP/MC CANOPEN OPTION CARD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD DIODE 400V 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf